Minister Leszczyna zaznaczyła, że jednorazowe pojemniki z e-papierosami stanowią nieznane zagrożenie zdrowotne.

W Polsce trwają intensywne prace nad ustawą, która ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podczas konferencji prasowej poinformowała, że realnym terminem zakończenia prac legislacyjnych jest kwiecień. Podkreśliła, że jednorazowe e-papierosy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, szczególnie dla młodzieży, która nie powinna mieć do nich dostępu zgodnie z prawem. Problemem jest również wpływ tych produktów na środowisko, ponieważ po użyciu są one wyrzucane, co przyczynia się do zanieczyszczenia planety.

Minister Leszczyna zaznaczyła, że jednorazowe pojemniki z e-papierosami stanowią nieznane zagrożenie zdrowotne, gdyż nie jest w pełni znana ich zawartość. W związku z tym, nowe przepisy będą musiały zostać notyfikowane w Komisji Europejskiej. Przyznała również, że początkowy marcowy termin zakończenia prac nad ustawą okazał się nierealny z powodu innych priorytetów Ministerstwa Zdrowia, takich jak wprowadzenie programu in vitro, tabletka dzień po, czy zmiany w pakiecie okołoporodowym. Zapowiedziała, że od 1 czerwca kobiety będą miały zapewnione znieczulenie okołoporodowe w dużych porodówkach, a pakiet będzie również obejmował badania prenatalne dla każdej kobiety, telefon zaufania finansowany przez rząd, zniesienie limitów dla opieki hospicyjnej i paliatywnej oraz składkę zdrowotną.

Podsumowując, minister zdrowia podkreśliła, że choć marzec nie jest już realnym terminem, to prace nad ustawą mają zostać zakończone w kwietniu. Jest to odpowiedź na rosnące obawy dotyczące zdrowia publicznego i ochrony środowiska, a także na potrzebę dostosowania polskiego prawa do standardów europejskich. Wprowadzenie zakazu jednorazowych e-papierosów ma być kolejnym krokiem w kierunku poprawy zdrowia obywateli i ochrony młodzieży przed niebezpiecznymi trendami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top