Zatrzymano 25 podejrzanych, a w trakcie działań przejęto urządzenia do produkcji papierosów.

Rozbicie gangu akcyzowego w Polsce

W ostatnich latach, Polska stała się świadkiem jednej z największych operacji przeciwko nielegalnemu handlowi wyrobami tytoniowymi. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Prokuratury Krajowej, przeprowadzili skuteczną akcję, która doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa ta, działająca od 2015 roku, zajmowała się produkcją, obrotem oraz wewnątrzwspólnotowymi dostawami i eksportem wyrobów tytoniowych bez wymaganych polskich znaków akcyzy.

Zatrzymano 25 podejrzanych, a w trakcie działań przejęto urządzenia do produkcji papierosów, same papierosy, broń palną, amunicję, narkotyki oraz znaczną sumę gotówki. Współpraca międzynarodowa, zwłaszcza z brytyjską służbą HM Revenue & Customs, była kluczowa w rozbiciu tego gangu. Działania te ujawniły międzynarodowy charakter grupy, która przemycała wyroby tytoniowe z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji, generując straty dla Skarbu Państwa szacowane na około 200 milionów złotych.

Ta operacja stanowi ważny krok w walce z przestępczością zorganizowaną i podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej w zwalczaniu tego typu przestępstw. Jest to również przestroga dla tych, którzy angażują się w nielegalny handel, pokazując, że prawa ręka sprawiedliwości ma długie ramiona, sięgające poza granice kraju.

Dalsze śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Zarządu w Lublinie i Gdańsku CBŚP oraz funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Ich praca nie tylko przyczynia się do ochrony interesów finansowych państwa, ale także chroni konsumentów przed nielegalnymi i potencjalnie niebezpiecznymi produktami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top